Karpuz Kaç Kalori ve Kilo yapar mı?

Nekackalori.com sitemizde yayınlanmış olan Karpuz kilo yapar mı, kaç kalori ve besin değeri hakkındaki yazıyı okumaktasınız.

1 dilim karpuz kaç kalori: A, C vitaminleri ve potasyum bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Şeker içeriği bol olduğundan tüketimi konusunda dikkatli olunmalıdır.  Bir dilim karpuz 300 gramdır. Bu miktarda tahmini olarak 114 kaloriye eşittir. Bir porsiyon(tabak) karpuz(150 gram) 57 kalori içerir. Bir orta boylu dilim karpuz(220 gramdır) 88 kcal, bir dilim ince karpuzun kalori değeri bir tabak ile eş değerdir. Üçgen şeklinde kesilmiş karpuz 50 gram olup 19 kcal’a eşittir. Kan şekeri yüksek olan kişilerin az miktarda yemeleri gerekir. Şeker oranı yüksek olduğundan aşırı yediğiniz de kan şekeri seviyesinin artmasına neden olur.

Karpuz besin değerleri

100 gramı ne kadar Karbonhidrat içerir: 8.28(g)
100 gramı ne kadar Protein içerir: 0.60(g)
100 gramı ne kadar Yağ içerir: 0.20(g)

Karpuz Kilo yapar mı: Kilo vermek için diyet yaptığınız sırada kandaki şeker seviyesi düşeceğinden yemek yeme ihtiyacını güdersiniz. Hemen ardından bir dilim karpuz yediğiniz de tokluk hissi duyacaksınız. Bunun nedeni ise karpuzun içerdiği şeker sayesinde kan şekeri düzeyinin artış göstermesidir. Meyveye kırmızı rengini veren likopen maddesi kalp hastalıklarından cildin yaşlanmasından, cilde meydana gelen etkilerin yavaşlamasını sağlar. Belirtilen maddenin aynısı domatesin içerisinde de vardır. Peki bu kadar faydası olan karpuz kilo aldırır?  mı? Yağ ve kolesterol(hayvansal gıdalarda bulunur) içermeyen karpuzdan iki üç dilim yemek kilo aldırmaz. Ancak içerdiği yüksek şeker sebebinden dolayı kilo alımına neden olabilir. İçerdiği vitaminler sayesinde fazlalıklarından kurtulmak isteyenlerin tüketmeleri gereken meyveler arasındadır. Şayet bir oturuşta tüm karpuzu bitiriyorsanız yüksek miktarda şeker almış olursunuz. Bilinçli tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Karpuz Kaç Kaloridir Besin Değerleri Nelerdir
Karpuz Kaç Kaloridir Besin Değerleri Nelerdir

Karpuz Faydaları ve Zararları neler: Yaz mevsiminin vazgeçilmeyen meyveleri arasında yer almaktadır. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Bazı kanser çeşitlerinin oluşmasını önlemektedir. Düşük oranda kalorisi olduğundan rejim yapanların tüketmeleri gereken bir besindir. Kan basıncı olağan bir şekilde dengelemektedir. İçinde barındırdığı potasyum sayesinde kalbin düzenli şekilde çalışmasını sağlar. İçerdiği lif sayesinde bağırsakların çalışmasını sağlar. Her derde deva olan karpuz, yaz aylarında serinlemek amacıyla tüketilmesi tavsiye edilen bir meyvedir. Kanser tedavisine ve korumasına yardımcı olmasının yanında kalp fonksiyonlarının düzenli olarak çalışmasına ve kan basıncının düşmesini sağlar. Bol miktarda C vitamini ve potasyum içerdiğinden kanser çeşitlerine karşı etkili bir koruma sağlar. Uzmanlar karpuzun iyi bir lif kaynağı olduğunu belirterek bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak bağırsak kanserinin oluşmasını engeller. Yağ ve kolesterol bulundurmadığından kalori değeri oldukça düşük olan bu meyveyi kilo verenler rahatlıkla tüketebilir(Bilinçsiz şekilde tüketildiği takdirde kilo alımına neden olabilir.)

Yaz aylarında hem ucuz olmasından hemde sevilerek yenildiğinden bol miktarda tüketilmesi önerilir. Büyük bir kısmı su olan bu  meyvenin hazmı kolay olur. Hazımsızlık sorunu yaşatmaz. Vücutta zararlı toksinlerin dolaylı yollarla atılmasını sağlar. Enerji özelliğe sahip olan karpuz magnezyum, B6 ve B1 vitaminleri açısından iyi bir kaynaktır. Göz sağlığa faydası çoktur. İdrar söktürücüdür, böbreklerin daha düzenli çalışmasını sağlar. Sindirim sistemine kolaylık sağlar. Karpuz fazla tüketilmediği takdirde herhangi bir zararı yoktur.

Karpuz Kaç Kalori ve Besin Değerleri
Karpuz Kaç Kalori ve Besin Değerleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*