Kefir Kaç Kalori ve Kilo yapar mı?

Nekackalori.com sitemizde yayınlanmış olan Kefir kilo yapar mı, kaç kalori ve besin değeri hakkındaki yazıyı okumaktasınız.

Kefir Kaç Kalori Ve Kilo Yapar Mı? Son dönemlerde adı sıkça duyulan ve sağlık içerdiği söylenen içecekler arasında yer alan içeceklerden birisi de kefirdir. Temel maddesi süt olan kefirin, bağışıklık sistemini düzenlemede, sindirim problemlerini gidermeye, bilhassa kabızlık gibi toplum içerisinde sık bir şekilde rast gelinen şikayetlerin dinmesine destek olduğu söylenmekte. Sütten değişik olan ve ayrana benzeyen kıvama ehil olmasıyla bilinen kefir, kilo alma konusundaki etkisi herkes tarafından merak edilmektedir. İlk önce kefirin kilo verme ya da alma üzerinden bahsedilmeden önce kefirin ne olduğu ile alakalı bilgi vermek faydalı olacaktır.

Kefir Nedir, Nasıl Oraya Çıkmıştır?

Kefir; ilk önce Kuzey Kafkasya taraflarında keşfedilmiş olan ve zaman içerisinde dünya çapına yayılmıştır. Kafkas toplumunun sağlıklı ve uzun vakit yaşamalarından ötürü aynı şekilde gençlik ve hayat iksiri olarak da bilinmekte. Temel maddesi süt olan ancak sütten değişik bir tada ehil olan kefir, sütten farklı olarak daha koyu kıvama sahiptir.

Örnek olarak boza kıvamında olduğu söylenebilir. Tat olarak da sodalı ayranı hatırlatan hafif asit içeren bir hususiyete ehil olan sağlıklı bir içecektir. Uzun zamandır birden fazla birey tarafından tüketilmiş olan, bilhassa sağlıklı olması sebebi ile dikkatleri çeken kefir, bilhassa bağışıklık sistemi zayıf olan ve bağışıklık sisteminin güçlendirmeyi arzu eden bireyler bakımından tüketilmiştir.

Kefirin Faydaları

Yoğurttan daha çok besleyici olan kefirin içinde; B,B1, B12 ve K vitamini, protein, ana mineraller yönünden oldukça verimli içecektir. Bilhassa sindirim sistemine mesken kurmuş ve metabolizmayı yavaşlatan mikroorganizmaların bağırsaklar içerisinde yer edinmelerine engel olmaktadır.

Kefir Kilo Aldırır Mı?

Bu konu içerisinde ufak bir açıklama yapılması gerekir ise; besleyici hususiyeti bulunmasına ve içinde birden fazla değer taşımasına karşın kefir, bireyin vücuduna yüksek olan kalorilerin girmesine sebep olmaz. Belli bir miktarda kaloriye ehil olan kefir, kilo alınmasına sebep olmayıp, aksi halde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine ve sindirim sisteminin hızlanmasına destek olacağından ötürü kilo verilmesine yardımcı olacaktır. Fakat başka içeceklerde olduğu üzere fazlaya kaçılmaması daha yararlı olacaktır. Bu sebep ile akşam yatmadan 1 bardak kefir içilebilir. 1 su bardağı kadar kefirin kalori değeri ise yaklaşık 135 ile 150 kalori arasında değişmekte.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*