Muz Kaç Kalori ve Kilo yapar mı?

Nekackalori.com sitemizde yayınlanmış olan Muz kilo yapar mı, kaç kalori ve besin değeri hakkındaki yazıyı okumaktasınız.

1 Tane muz kaç kalori: Orta boy(165 gram) bir tane muzun içeriğinde 156 kcal vardır. Küçük(80gr) bir tane muzun kalorisi ise 76 kcal, Yarım(80 gram) 76 kcal, Çeyrek(40 gram) boy bir muz 38 kalori ve Büyük boy(200gr) bir adet 190 kalori vardır. İçeriğinde bol miktarda C vitamini, folik asit, potasyum, magnezyum ve lif değerleri bulundurur. Muzu listenizde kullanmak isterseniz kalori değerlerini diğer meyve ile karşılaştırarak ne kadar tüketim yapacağınızı belirleyebilirsiniz. İyi bir tok tutucu olduğunu unutmayın!

Muz kilo aldırır mı?

Fazla kiloları atarak fit bir görünüme ve rahatlığa kavuşmak isteyenler son zamanlarda yediği her şeye dikkat etmektedir. Bunların en başlıcası da gün içerisinde çok tükettiğimiz meyve çeşitleri geliyor. Muz kalori değeri bakımından yüksek görünse bile muz tüketerek kilo verilebileceği savunuluyor. Fakat sadece muz ile olmayacağını bilmelisiniz. Bunun yanı sıra sizlerinde çeşitli aktivite ve egzersizlere başvurmanız gerekir. Peki muz kilo yapar mı? Öncelikle bu soruya cevap verebilmek için ne kadar tüketim yaptığınızın bilinmesi gerekir. Fakat şöyle düşünenler daha karlı, bir cips veya hamburger yemek yerine eşsiz bir lezzete sahip muzu tüketmek daha faydalı olacaktır.

Muz kaç kalori ve kilo yapar mı?
Muz kaç kalori ve kilo yapar mı?

Besin değerleri içerisinde dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama lif içeriği bir hayli yüksek bir besindir. Bu nedenle kilo kontrolü yapmak isteyenler için tokluk hissi verir. Şeker içeriği yoğun bol kalorili tatlılar yerine daha lezzetli ve sağlıklı bir tüketim için muza diyet listelerinizde yer verilebilir. Tabi bu sadece formunu korumak isteyenler için geçerli olmayıp sağlıklı beslenmek isteyen herkes için iyi bir yöntemdir. Sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşamak isteyen kişiler tükettikleri kalori değerlerine dikkat etmeli ve kaç kalori olduğunu öğrendiğinde önlemini almalıdır.

Muz Besin Değerleri

100 gram muz içerisinde bulunan besin değerleri şunlardır;

  • Karbonhidrat (g) -14.33
  • Protein (g) -0.77
  • Yağ (g) 0.12
  • Kolestrol (mg) -0.00
  • Sodyum (mg) -1.00
  • Potasyum (mg) -263.00
  • Kalsiyum -6.00
  • Vitamin A -26.00
  • Vitamin C -8.04
  • Demir -0.37
Muz kaç kalori ve besin değerleri nedir ?
Muz kaç kalori ve besin değerleri nedir ?

Muzun faydaları nelerdir? Muzun sağlığımız için birçok bilindik ve bilinmedik faydaları vardır. Bunların başlıcaları ise kalp ve damar sağlığına iyi gelmesi, kalp sağlığını koruması(yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır). Mide ülserine iyi gelir, özellikle ishal olan kişilerin hastalık boyunca vücuttaki fazla su kaybını önlemeye yardımcı bir besindir. Kalori bakımından yüksek fakat sağlıklı bir meyvedir. Kilo vermek isteyenlere de faydasının olduğu belirtiliyor. Göz sağlığı ve kemik sağlığı içinde iyi bir doğal ilaçtır. Bunların dışından depresyon tedavisinde iyi bir etken, enerji içeriği yüksek olduğu için vücuda güç verir, kramp girmelerinde etkilidir. Adet öncesi sendromu gibi rahatsızlıklarda etkili bir besindir. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, lif içeriğinin yüksek olması nedeniyle kabızlığa iyi bir çözümdür. Kaşıntıyı önler, vücut sıcaklığını düşürür. Sigarayı bırakma hususunda etkili, kanserden koruyucu özellikler taşır ve bunların dışında birçok hastalığa da iyi geldiği araştırmalar doğrultusunda ortaya çıkmıştır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*