Omega 3 Kaç Kalori ve Kilo yapar mı?

Nekackalori.com sitemizde yayınlanmış olan Omega 3 kilo yapar mı, kaç kalori ve besin değeri hakkındaki yazıyı okumaktasınız.

Omega 3 Kaç Kalori Ve Kilo Yapar Mı? Omega 3 yağ asidi sağlık açısından gereken besin unsurları arasında yer almaktadır. İnsan vücudu kendi Omega 3 yağını üretmediğinden ötürü, Omega 3 gereksinimi yiyecekler aracılığı ile karşılanmalıdır. Balık, balığın yağı, kanola yağı, keten tohumu, kabak çekirdeği, soya fasulyesi ve ceviz en mühim Omega 3 kaynaklarından sayılır. Artmış olan Omega 3 tüketimi yağ deposunu azaltarak, kilo vermeye yardımcı olabilmektedir. Yapılmış olan bilimsel incelemelere göre Omega 3 yağ asidi tüketmenin tokluk hissiyatını çoğaltıp, bu sayede kilo alımını azalttığı ve kilo vermeye destek olduğu ispat edilmiştir.

Omega 3 Yağ Asidinin Faydaları Nelerdir?

Omega 3 tüketimini çoğaltmak, ayrıca genelde obezite olan bireylerde bulunan kolesterol, kan basıncı, trigliserid gibi obeziteyle alakalı metabolik sendrom göstermiş olan hastalıkların azalmasında oldukça önemli rol oynayabilmektedir. Bazı araştırmalara göre Omega 3’ün anti- eflamatuar tesiri egzersiz ve kas yorgunluğu ile alakalı eklem ağrılarını da engellemektedir. Spor yapmak, sağlıklı diyet programlarının mühim bir bileşenidir. Egzersiz kaynaklı ağrıların azalmasıysa kişilerin daha uzun süreli ve daha düzenli spor yapılmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede kilo verme süreci de aynı oranda hızlanır.

Balık yağı kilo yapar mı sorusuna verilecek yanıt ise hayırdır. Çünkü Omega 3’ün kilo vermeye destek olmasının bir başka sebebi de Omega-3’ün düzeyini azaltma hususiyetidir. Yüksek derecedeki insülin seviyesi besinlerin yakılıp harcanmasının yerine, vücut içerisinde depolanmasına sebep olacak kilo alımında mühim rol oynar. Dengeli diyetin, parçası olan Omega-3 tüketmek genel de sağlık açısından ve kilo kaybını desteklemek için doğru bir yoldur.

Balık Yağının Kalorisi Ne Kadardır?

Balık yağının, oldukça fazla kalorisi olduğunu söylemek mümkündür. Yaklaşık olarak balık yağının kalorisi 900 kaloridir. Bu yüzden balık yağı tüketilirken oldukça dikkatli olunmalıdır. İçerisindeki Omega 3’ten ötürü tok tutan bir yapısının olduğunu söylemek mümkün ve kesindir. Ancak gün içerisinde bir adet alınması yeterli olacaktır. Aynı zamanda balık yağlarının gece alınmaması önemlidir. Gece alınan balık yağları kilo almaya neden olabilir. Balık yağlarının kalorisinin harcanması için sabah alınması doğru olacaktır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*