Sarı Kavun Kaç Kalori ve Kilo yapar mı?

Nekackalori.com sitemizde yayınlanmış olan Sarı Kavun kilo yapar mı, kaç kalori ve besin değeri hakkındaki yazıyı okumaktasınız.

1 dilim(orta) sarı kavun kaç kalori: Folik asit, potasyum açısından zengin bir meyvedir. Besin değerinin büyük bir miktarı karbonhidrattan oluşmaktadır. Bir porsiyon(ince dilim) sarı kavun 180 gramdır. Bu da 46 kaloridir. Bir dilim kalın sarı kavun(360 gramında) 93.6 kaloridir.

Sarı Kavun Kilo Yapar mı: Yaz ayı denilince akla ilk gelen kabakgil sebzelerden bir tanesi de kavundur. Yağ içeriği yok denecek kadar az olan kavun kilo aldırır mı? Hazmı kolay olduğundan sindirilmesi kolaylaştırır bağırsakları temizler. Çeşitli vitaminler içeren kavun A, C vitaminleri bakımından zengindir. Özellikle de yaz aylarında terleme nedeniyle sıvı kaybına neden olur. Kavun içerisinde yüksek oranda su barındırdığından vücudunun sıvı ihtiyacını karşılar. Formunu korumak için diyet yapanların düzenli olarak beslenmek ve spor yapmaktır. Meyve tüketimini de ihmal etmemek gerekir. Sarı kavun ile diyet yapılabilir. Kavun diyeti ile hızlı ve düzenli şekilde kilo verilebilir.

Sarı Kavunun Besin Değerleri;
270 gramında ne kadar karbonhidrat vardır: 14.3(g)
270 gramında ne kadar protein vardır: 2.4(g)
270 gramında ne kadar yağ vardır: 0.3(g)

Sarı Kavunun Faydaları ve Zararları: Tadıyla yediden yetmişe herkes tarafından sevilen kavunun sayılamayacak kadar faydası vardır. Kalorisi düşük olan kavun yaz aylarının vazgeçilmezidir. Serinletici etkisiyle ferahlık sağlar. İdrar söktürücü özelliğiyle bağırsakların yumuşamasını sağlayarak kabızlık olma riskini azaltır. Böbreklerinde taş ve kum olanların yemeleri tavsiye edilir. Taşların ve kumların dökülmesini sağlar. Karaciğer tıkanıklığı hastası olan için yararlı bir meyvedir. Uykusuzluk sorunu çekenlerin ve uyuyamayanların bol miktarda yemeleri gerekir. İç yararları olanların kavun çekirdekleri yediklerinde yaraların iyileşmesini sağlar. Lif barındırdığından tokluk hissi verir. Bu sayede de kilo vermenize yardımcı olur. Her gün düzenli olarak tüketildiğinde vücuda büyük oranda yarar sağlar. Şeker oranı yüksek olduğundan diyabet hastalarının belli miktarlarda yemelerinde yarar vardır. Bol miktarda tüketildiğinde  kan şeker değerinin artmasına neden olabilir.

Sarı Kavun Kaç Kaloridir Besin Değerleri Nelerdir
Sarı Kavun Kaç Kaloridir Besin Değerleri Nelerdir

A, ve C vitaminleri, iyot ve krom bakımından zengin bir besindir. Hazmın daha rahat olmasını sağlar. Hemoroid hastalığına fayda sağladığı bilinir. Cilde canlılık kazandırarak güzelleştirir. Kavunun çekirdekleri ezilerek kaynatılıp suyu içildiğinde öksürüğü giderir. Birçok hastalığa faydası olduğu bilinen kavun karaciğer rahatsızlıklarına da yararlıdır. Et pişirirken kabuğundan bir parça konulursa etin daha hızlı ve çabuk pişirir. Yemeklerden önce tüketilirse hazmetmeyi hızlandırır. Sinir sisteminin istirahat etmesini sağlayarak yatışmasını sağlar. Damar tıkanıklarının oluşmasını engelleyerek kansızlığın iyileşmesini sağlar. Kalori değeri düşük olan kavun basur hastası olanların şikayetlerini azaltır. Kolaylıkla ezilebilen kavun bol miktarda vitamin ve mineral içerdiğinden ezilerek bebeklere yedirilebilir. Kilo yapanların diyet listelerine rahatlıkla ekleyebilecekleri bir meyvedir. İçerdiği B vitamini sayesinde vücudun enerjisini arttırır. Soğuk süte ezilerek bir miktar kavun eklendiğinde cilt maskesi olarak kullanılır. Romatizma ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.

Kavun Kilo Aldırır Mı Besin Ögelerinin Değerleri Nelerdir
Kavun Kilo Aldırır Mı Besin Ögelerinin Değerleri Nelerdir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*