Yeşil Erik Kaç Kalori ve Kilo yapar mı?

Nekackalori.com sitemizde yayınlanmış olan Yeşil Erik kilo yapar mı, kaç kalori ve besin değeri hakkındaki yazıyı okumaktasınız.

1 porsiyon Yeşil Erik kaç kalori: Bir porsiyon yeşil erik(100 gramında) 47 kalori vardır. Bir tane orta boy yeşil erik(20 gram) 9.5, bir adet büyük boyu yeşil erik(40 gramında) 19 kalori bulunur. Bir küçük yeşil erik 10 gram yapar. Bu da 5 kalori(kcal) eder. C ve A vitamini, potasyum, bakır mineralleri ve lif açısından iyi bir kaynaktır. Barındırdığı mineraller sayesinde bağırsakların hareketlenmesini sağlayarak sindirimi  kolaylaştırır. Kırmızı erik de çok besleyici olması sayesinde kilo vermenize yardımcı olacak bir besindir. Kırmızı eriğin kalori değeri de yeşil olanı ile hemen hemen aynıdır.

Yeşil Erik Kilo Yapar mı: Diyet yapanların merak ettiği konular arasında sıklıkla tüketilen meyvelerin kilo alımına etkisinin olup olmadığıdır. Büyük oran da su içeren yeşil eriğin içinde şeker değeri düşüktür. Cildi canlandırıcı ve susuzluğu giderici özelliği ile bilinen yeşil erik kilo yapar mı? Bu soruya net bir cevap verebilmek için tüketim miktarının bilinmesi gerekir. Yeşil erik zayıflamanız konusunda yardımcı olmaktadır. Ancak diyette olan ve bu meyveyi tüketirken birçok kişi hata yapmaktadır. Bol tuza bandırarak yenilmektedir. Bu şekilde tüketildiğinde zayıflatıcı etkisi düşecektir. İçerisinde bol miktarda B vitamini yer almaktadır. Bağırsakların yumuşamasını sağlayan erik, bol miktarda magnezyum ve potasyum içermektedir. Fazla kilolarından kurtulmak için egzersiz yapanların kasları yorulur. İçerdiği potasyum sayesinde kasların gevşemesini sağlar. Her ne kadar ekşi bir meyve olsa da iyi bir C vitamini kaynağıdır. Yeşil eriği tüketirken iyice çiğnemenizi öneririz.

Yeşil Eriğin Besin Değerleri;
100 gramında ne kadar karbonhidrat vardır: 10.2(g)
100 gramında ne kadar protein vardır: 0.6(g)
100 gramında ne kadar yağ vardır: 0.2(g)

Yeşil Eriğin Faydaları ve zararları; Tok tutması sayesinde kilo vermeye yardımcı olan yeşil erik, kötü huylu kolesterol oranının düşmesine yardımcı olur. 2000’den fazla çeşidi olan eriğin sayılamayacak kadar faydası vardır. Lif açısından iyi bir kaynaktır. İçerdiği antioksidan sayesinde vücudun direncini hastalıklara karşı güçlendirir. Düşük kalori içerdiğinden fazla kilolarından kurtulmak için diyet yapanların tüketmesinde yarar vardır.(Tabi tuza banmadan) Bu meyvenin bir diğer önemli faydası da diğer yiyeceklerden alınan düşük oranda demir ihtiyacını karşılayarak vücudun demir emiliminin oluşmasını engeller. Barındırdığı C vitamini sayesinde tek başına iyi huylu olmayan kolesterolü düşürür. Bu vitamin ayrıca, kolon kanserinin oluşmasına, astım romatizma gibi hastalıkların önüne geçer. Erik çeşitleri arasında yer alan kırmızı erik tatlı bir besin olmasına rağmen kan şekerinde olası artışlara neden olmaz. K vitamini ve magnezyum mineralleri sayesinde diğer besinlerden alınan kalsiyumun emilimi için büyük önem taşır.

Yeşil Erik Kaç Kalori ve Kilo Aldırır Mı
Yeşil Erik Kaç Kalori ve Kilo Aldırır Mı

Bir porsiyon Kırmızı Eriğin Kalorisi ve Besin Değerleri

 • 45 kalori
 • 2 gr su
 • 1 gr besin lifi
 • 345IU A vitamini
 • 5 mg C vitamini
 • 3 mg E vitamini
 • 4 mcg K vitamini
 • 4 mg niasin
 • 5 mcg folat
 • 6 mg kalsiyum
 • 2 mg demir
 • 7 mg magnezyum
 • 16 mg fosfor
 • 157 mg potasyum
 • 1 mg çinko
 • 1 mg bakır

Son yıllarda erik tüketimi artış göstermiştir. Kalori değeri düşük olan erik üzerine gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda besin değerlerinin düşük oranda seyretmesi ile bu meyvenin sağlığa ne kadar faydalı olduğunu öğrenmiş oluyoruz. Yalnız buna benzer araştırmalar yapılmadan önce insanlar eriğin ağacını, yaprağını ve kendisini ilaç mahiyetinde kullanıyorlardı. Fazla yeşil erik de yemek olumsuz sonuçlar doğurabilir. Her ne kadar besleyici ve yararlı bir meyve olsa da aşırı tüketimi zararlıdır.

Yeşil ve Kırmızı Erik Kaç Kaloridir Besin Değerleri Nelerdir
Yeşil ve Kırmızı Erik Kaç Kaloridir Besin Değerleri Nelerdir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*